Výživa při diabetes mellitus 1. i 2. typu

 

Jste diabetik 1. či 2. typu a snažíte se zhubnout nebo nevíte, jaké potraviny a v jakém množství vybírat? Komplikuje Vám cukrovka život?

Diabetes mellitus je onemocnění, kdy tělo nevytváří hormon inzulín anebo jej nedokáže dostatečně využít. Nemocných osob s diabetem mellitem stále přibývá. Diabetes mellitus je často označován jako nevyléčitelné onemocnění, ale díky vhodné stravě, pravidelnému pohybu a redukci tělesné hmotnosti při nadváze je možné dostat cukrovku pod kontrolu, dokonce v mnoha případech vrátit hladinu glykémie do ideálních hodnot.

 

Společně probereme všechny možné varianty, jakými co nejlépe optimalizovat Vaše zdraví, snížit či normalizovat hladinu krevního cukru v rámci prevenci rozvoje budoucích komplikací či hypoglykémie u diabetu I. typu. Diabetikům na základě jejich požadavků, cílů a individuálních parametrů sestavíme kompletní výživový plán s ohledem na regulaci sacharidových potravin, které ovlivňují hladinu krevního cukru (glykémie).

Diabetický jídelníček

V rámci diabetu mellitu I. typu se zaměřujeme na dlouhodobou normalizaci krevního cukru a prevenci hypoglykemii/hyperglykemii pomocí optimálního rozložení sacharidů a jejich celkové dávky.

V rámci diabetu mellitu II. typu se zaměřujeme na redukci tělesné hmotnosti, kompenzaci glykémie a normalizaci krevních tuků a cholesterolu.

V rámci gestačního diabetu pomáháme těhotným ženám stabilizovat hladinu krevního cukru, aby nedošlo k ohrožení plodu nebo poporodním komplikacím.

POMŮŽEME VÁM:

  • Jaké potraviny jsou pro vás vhodné a jaké naopak ne.
  • S optimálním rozložením sacharidů během dne. Zakládáme si na rovnoměrném rozvržením základních živin do jednotlivých jídel s důrazem na vhodné rozložení sacharidů.
  • Redukovat tělesnou hmotnost při nadváze.
  • Snížit hladinu glykémie pomocí výběru vhodné stravy.
  • Orientovat se v pojmech jako je glykemický index a glykemická nálož.
  • Naučíme Vás si dlouhodobě osvojit zdravé stravovací návyky.
  • Navrhneme vhodnou pohybovou aktivitu.

OBJEDNEJTE SE U NAŠÍ NUTRIČNÍ SPECIALISTKY

Domluvte si osobní schůzku s naší nutriční specialistkou. Cílem komplexní nutriční konzultace je odborné zhodnocení stravovacích návyků klienta, návrh optimálních změn ve výživě a naučení klienta samostatnosti, aby nebyl otrokem počítání kalorií.

JÍDELNÍČEK NA MÍRU

Sestavíme Vám individuální kompletní výživový plán na míru při diabetes mellitus 1. či 2 typu nebo při gestačním diabetu.

Hlavní typy diabetu

Diabetes mellitus 1. typu (tzv. juvenilní)

Diabetes spojený s nedostatkem inzulínu v důsledku úplné destrukce buněk slinivky břišní se nazývá diabetes mellitus 1. typu. Při diabetu mellitu I. typu je nutné dodávat inzulín celoživotně formou humánních inzulínů či inzulínových analog s cílem napodobit přirozenou produkci inzulínu. Kromě toho je vhodné léčbu doplnit diabetickou dietou zaměřenou na správné množství a rozložení sacharidů zejména pro prevenci hypoglykémie. Nejčastějším rizikem diabetu mellitu 1. typu je hypoglykémie a hypoglykemické koma.

Diabetes mellitus II. typu (tzv. sekundární)

Diabetes mellitus 2. typu se vyskytuje nejčastěji u lidí v souvislosti s obezitou a nadměrným přísunem energie ve stravě. Inzulín se ve slinivce břišní produkuje, ale tělo jej nedokáže využít, buňky jsou vůči němu necitlivé (inzulinová rezistence). Základem léčby diabetu mellitu 2. typu je dieta s nižším obsahem energie, neboť většina pacientů má vyšší tělesnou hmotnost a redukce váhy prospívá při kompenzaci onemocnění. Součástí terapie stravou je také pravidelný pohyb. Mezi rizika diabetu mellitu 2. typu patří poškození tkání a orgánů v důsledku aterosklerózy, hyperlipidémie (zvýšených hladin krevních tuků a cholesterolu) a vysokého krevního tlaku.

Gestační diabetes mellitus

Gestační diabetes mellitus zahrnuje skupinu poruch glukózové tolerance, které se rozvíjí v období těhotenství a velmi často vymizí po porodu. Gestační diabetes postihuje přibližně 3 % těhotných žen v naší populaci.(1) Typická je normální nebo zvýšená sekrece inzulínu a inzulínová rezistence, příznaky se často podobají diabetu mellitu 2. typu. Neléčený gestační diabetes mellitus znamená riziko jak pro matku, tak pro dítě. Mezi rizikové skupiny patří zejména nadváha, diabetes mellitus 2. typu v rodině, hypertenze (vysoký krevní tlak), gestační diabetes v předchozím těhotenství a předchozí porod dítěte nad 4 000 g.(2)

Použité zdroje

1. Anděl, M. et al., 2007. Diabetes mellitus: současný pohled na patogenezi, klasifikaci a léčbu. Neurologie pro praxi. 1, 49-54.
2. https://www.abbottdiabetescare.cz/dokumenty/edukace/Diabetes_a_tehotenstvi.pdf