JAK NA DÍTE, KTERÉ NEJÍ ZELENINU? PORADÍME.

Děti a zelenina

„To nechci!“ Možná patříte mezi rodiče, kteří zoufají nad tím, že za nic na světě nedokáží dostat do svého dítěte kousek zeleniny nebo ovoce. Chcete ale, aby vaše dítě bylo zdravé, prospívalo a nic mu nechybělo, co tedy s tím?

O prospěšnosti zeleniny nemá cenu do hloubky diskutovat. Jednak je výborným zdrojem nezbytných vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a dalších tělu prospěšných látek, jako jsou flavonoidy. Neméně důležitý význam má však vysoký obsah vlákniny, která se podílí na správném fungování střeva, zasahuje do imunitních funkcí, podílí se na regulaci hladiny krevního cukru a cholesterolu, a sehrává tak roli v prevenci celé řady chorob (zejména srdečně-cévních a nádorových onemocnění). Zelenina a ovoce je proto velmi zásadní složkou pestrého jídelníčku zdravých dětí i dospělých.

Stav konzumace zeleniny u dětí je stále kritický, přičemž si za dětské vybírání v jídle mohou mnohdy sami rodiče. Přehnaně nutíme, křičíme, vyhrožujeme, vydíráme, žadoníme, spěcháme, běháme se lžící, kriticky stojíme, odměňujeme, prostě děláme vše jen proto, aby se dítě něčeho najedlo, místo toho, aby se dítě u jídla cítilo příjemně. Důsledkem nedostatku zeleniny pak je, že dětem chybí spousta důležitých vitamínů a antioxidantů. Při nedostatečné konzumaci ovoce a zeleniny je největším rizikem deficit vitamínu C a vitamínů ze skupiny B. Nedostatek ovoce a zeleniny však může vést i k dalším problémům. Pokud dítě v jídelníčku nepřijímá dostatek vlákniny, může se objevit chronická zácpa.

Buďte trpěliví

To, že dítě neustále odmítá jíst čerstvou zeleninu či ovoce, neznamená, že tomu tak bude po celý život. Během života se totiž naše chutě mění. Nevzdávejte své úsilí a nabízejte trpělivě zeleninu stále. Dítě potřebuje novou potravinu okusit i vícekrát. Velice důležitá je pak pestrost ve volbě různých druhů zeleniny. Jestli-že dáváte dětem pořád to stejné, povede to nakonec k odmítání dané potraviny, protože se dítě toho přejí. Překonat tento odpor pak bude velmi těžké. Pokud do stravy zařazujete pouze klasiku typu mrkev, rajče, paprika, salát, zkuste si dát jako cíl zařadit do jídelníčku každý týden něco nového. Co třeba okurku, ředkvičky, řepu, dýni, fazolky, kedluben, květák nebo brokolici?

Nepolevujte

Někdy se u dětí může projevit období vzdoru, kdy dítě odmítá vše, co mu chutnalo dříve. Rodiče často v dobré vůli nečinit dítěti násilí, poleví, a odmítanou potravinu už vícekrát dítěti nepodají. Přitom se ale může jednat jen o momentální rozmar dítěte, které zkoušelo trpělivost rodičů a za pár dní už o své averzi vůbec nic neví. Pokud v této situaci dítěti ustoupíte a dítěti raději nabídnete jinou, méně vhodnou potravinu (například čokoládu nebo sušenku), může celá situace jen zhoršit nebo dopracovat až do situace, že se výběr potravin zúží jen suché rohlíky.

Nevyzdvihujte zeleninu před dítětem

Ačkoliv má zelenina opravdu nezaměnitelné benefity, nevyplácí se její prospěšné účinky vyzdvihovat před dětmi. Děti poznají, pokud je do něčeho nutíte a často raději dělají opak. Pokud nutíte dítě do jídla, posiluje se tím pouze jeho averze a vznikají nepříjemné zážitky spojené s jídlem. Zelenina by se měla stát součástí běžného každodenního jídelníčku a děti by si na ní měli zvyknout tak, jako na jakékoliv jiné jídlo. Jak toho dosáhnout? Jednoduše zeleninu k jídlu přidávejte vždy, aby ji vaše dítě mělo na očích a vědělo, že je to součást každého jídla. Bude to chtít trpělivost a možná se jí často ani nedotkne, ale časem se na zeleninu naučí a přinese to své ovoce. Pokud děti budou na příjem zeleniny zvyklí od mala, přijde jim to zcela automatické a po zelenině se budou časem sami ptát. Když jim ale zeleninu k jídlu dávat nebudete kvůli tomu, „že by to stejně nejedli“, budou si myslet, že zelenina vůbec do jídelníčku nepatří.

Podmiňujte

Když má dítě hlad krátce před hlavním jídlem, nabídněte mu kus ovoce nebo zeleniny. Pokud svačinku odmítne, nic jiného mu do oběda nedávejte a pak mu část zeleniny zase dejte k obědu. A nebojte se, dítě určitě hlady do oběda neumře. Pokud má vaše dítě příliš často chuť na čokoládu nebo jinou sladkost, dejte mu podmínku, že ji dostane, pokud sní kousek ovoce nebo zeleniny. Takto si možná i samo uvědomí, že některé ovoce chutná výborně, a nakonec sladkosti nebude tak často vyžadovat. Rozhodně by se za snědení normálního jídla nemělo cokoliv slibovat. Pokud dítě během domluvené doby (například 30 minut) nesní svou snídani, dostane až svačinu (ne zbytek od snídaně), pokud nesní ani svačinu, bude pokračovat až obědem a tak dále. I opravdu vybíravé děti se většinou chytnou.“

Maskujte

Někdy bude potřeba dítě „ošálit“ a ukrýt před ním zeleninu tak, aby jej v pokrmu nepoznalo. Zeleninu můžete nastrouhat do jídel, ve kterých by to dítě nečekalo. Takto pak dejte do masových karbanátků nebo těstovin třeba trochu petržele či mrkve. Pokud má dítě rádo pizzu, což je sice ne zcela vhodný pokrm pro zdraví, ale můžete jej alespoň trochu „ozdravit“ přidáním kousku papriky a místo kečupu použijete drcená rajčata jako základ. Zeleninu můžete zabalit i do omelety, uvařte zeleninovou polévku a pokud děláte masový vývar, přidejte k němu kousek mrkve, celeru a petržele, které po dovaření rozmačkáte vidličkou a necháte v polévce. Má vaše dítě rádo hranolky? I to je zelenina, jen nevhodně upravená, tak co ji připravit o něco zdravěji? Oloupejte si brambory, lehce pokapejte olivovým olejem, dochuťte oblíbeným kořením a upečte v troubě. Rozhodně je nesmažte a nefritujte! Jedním z řešení jsou také domácí naředěné ovocné či ovocno-zeleninové šťávy, do kterých můžete snadno „propašovat“ i kousek zeleniny (např. mrkev, brokolice, ledový salát, červenou řepu, čerstvý špenát).

Servírujte atraktivně

Všichni jíme očima. Zkuste dítěti ovocnou nebo zeleninovou svačinku naaranžovat do nějakého zajímavého tvaru. Udělat třeba banánové špízy nebo tmavý obložený chléb se šunkou a zeleninou okrojit do tvaru domečku. U servírování ovoce či zeleniny si můžete vzít na pomoc i vykrajovátka na cukroví a na talíř dítěti naložíte paprikové domečky, okurkové sněhuláky nebo jablečná srdíčka. Není to skvělé?

Pozor také na míchání chutí. Především děti v předškolním věku mají tendenci odmítat více smíchaných chutí a pachů dohromady. Pokud tedy nabízíte zeleninu, podávejte jednotlivé druhy raději odděleně.

Mějte vždy ovoce a zeleninu po ruce

Jak to platí u všeho – co není na očích, sejde z mysli. Na kuchyňském stole proto nechte vždy mísu s různým ovocem a zeleninou, která se nezkazí mimo lednici. Ovocné džusy a domácí šťávy dejte v ledničce na místo, které je pro dítě nejdosažitelnější a nejvíce na očích, kdykoliv bude hledat něco studeného k pití.

Doplňky stravy

Pokud se nedaří ani přes veškerou snahu zajistit dítěti dostatek vitamínů pomocí ovoce a zeleniny, můžete sáhnout po doplňcích stravy. V tomto případě ale hledejte přípravky přímo určené pro dětský věk a striktně dodržujte předepsané dávkování, aby nedošlo k hypervitaminóze (předávkování některými vitamíny, zejména vitamíny rozpustnými v tucích, jako jsou A, D, E a K).

Autor článku
Mgr. Daniela Krčová
Nutriční specialistka

Citace článku: KRČOVÁ, Daniela. Jak na dítě, které nejí zeleninu? Poradíme.. In: NutriD poradna [online]. 18.11.2019. [vid. datum citování]. Dostupné z: http://www.nutridporadna.cz/2019/11/18/deti-zelenina/

Použité obrázky

https://pixabay.com/photos/pumpkin-vegetables-autumn-1768857/
https://pixabay.com/photos/blueberries-dessert-fruit-fruits-2278921/
https://pixabay.com/photos/vegetables-garden-harvest-organic-790022/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *