DETOX: ZÁZRAK NEBO MÝTUS?

Během roku se často cítíme unaveni a bez energie, proto hledáme příčinu ve svém životním stylu. Vzhledem k tomu, že spousta z nás chce všechno nejlépe hned, je snadné propadnout moderním detoxům „zaručujícím pevné zdraví“. Tyto detoxy však nejsou šťastnou volbou pro podporu zdraví a mohou být naopak nebezpečné. Detoxy jsou proto spíše očistou naší peněženky.

Půsty a detoxikační diety jsou nejpopulárnější na jaře, ovšem jejich marketing je už tak velký, že jejich užívání nelze vztahovat jen na jediné období. Propagátoři detoxikačních programů a přípravků slibují očistu celého těla nebo konkrétních částí těla (orgánů) a hovoří o tom, jak nás popíjení zelených šťáv, smoothies, bylinek a koktejlů zbaví všech jedovatých látek, které se v organismu v průběhu času hromadí. Obvykle se však komerční detox programy zakládají na vysoce restriktivním přístupu ve stravě, mohou vést i k řadě nutričních deficitů a ohrozit zdraví, jsou-li dodržovány či užívány dlouhodobě nebo neuváženě.

Potřebujeme se detoxikovat?

Detoxikace těla je nezbytná, ale ne v takovém pojetí, jakým je dnes prezentována (zelené šťávy, detoxikační pilulky apod.). Abyste to lépe pochopili – detoxikace je  „proces odstraňování jedovaté nebo toxické látky“ z organismu. V oblasti medicíny je tedy detoxikace chápána především jako odstraňování toxinů z těla, například při nadměrném požití alkoholu, drog nebo jedovatých hub (život ohrožující stav).(1) Taková detoxikace probíhá úplně odlišně, než si jí dnes představujeme. Ale teď k věci – opravdu nepotřebujeme žádné speciální koktejly, přípravy nebo pilulky pro to, abychom svůj organismus průběžně detoxikovali od škodlivin. Tedy za předpokladu, že dodržujeme zdravou životosprávu. Pokud tomu tak není, tak tyto nedostatky rozhodně nevyřešíte žádným módním detoxem.

Lidské tělo má přirozený vestavěný detoxikační systém: játra, plíce, ledviny a další orgány. Ty pracují nepřetržitě, aby odstraňovaly škodlivé látky a tělo „detoxikovaly“. Například játra přeměňují škodlivé chemikálie na netoxické látky, které se vylučují močí (ledvinami) nebo stolicí. Ledviny zase neustále čistí (filtrují) krev od odpadních látek a vylučují přebytečnou vodu. Pokud tyto orgány nefungují správně, nelze očekávat, že budou mít jakékoliv detoxikační přípravky či kúry účinek. Pro optimální fungování svých orgánů můžete udělat jednu zásadní věc, kterou je zdravá životospráva zahrnující i správnou výživu. Kvalitní živiny z potraviny poskytují těmto detoxikačním orgánům substráty, které potřebují ke správnému fungování.

"Detox" - účinnost a bezpečnost

Detoxikační programy a výrobky navíc nebývají vždy účinné, neboť i podle Národního střediska pro doplňkové a integrované zdraví uvádí, že „neexistuje přesvědčivý důkaz, že detoxikační nebo čisticí programy skutečně odstraňují toxiny z vašeho těla nebo zlepšují vaše zdraví.“. Existuje dokonce i zdravotní riziko související především s dlouhodobou aplikací těchto očistných programů a nevyvážeností stravy (deficit makro i mikroživin). Popsáno bylo například poškození ledvin při očistě pomocí zelených smoothies(2) a akutní selhání jater způsobené požíváním příliš velkého množství detoxikačního čaje(3).

Proč je tedy obliba „detoxu“ tak velká? Odpovědí je hlavně rychlý úbytek hmotnosti. Problém ale je, že váhové úbytky většinou nepochází z toho, z čeho bychom chtěli – z tělesného tuku. Pokud zařadíte detox nebo jakoukoliv dietu, snížíte příjem kalorií. To pravděpodobně povede také ke snížení sacharidů ve stravě a poklesu zásobního glykogenu (tělesné zásoby sacharidů ve svalech a játrech). Nejen, že restrikcí sacharidů ztratíte uložený glykogen, ale ztratíte také na něj navázanou vodu. K uložení 1 gramu glykogenu potřebujete asi 3-4 gramy vody.(4, 5) Takto můžete ztratit až několik kilogramů za pár dní, ovšem po zařazení stravy bohaté na sacharidy půjde váha opět nahoru.

Přirozená cesta detoxikace

1. Vyhýbejte se toxickým látkám
  • Vhodná tepelná úprava potravin – opláchnutí, loupání a vaření může snížit množství pesticidů, které zbývá a ulpívá na některých potravinách. Vyhněte se nevhodným tepelným úpravám potravin, jako je smažení a fritování. Naopak vhodné je dušení, vaření, vaření v páře, pečení v alobalu nebo na malém množství tuku.
  • Výběr potravin – vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám a polotovarům, omezte spotřebu řepného cukru a koncentrované fruktóze (kromě průmyslově zpracovaných potravin ji najdete i v javorovém a agávovém sirupu a řadě nekvalitních tyčinek).
  • BIO potraviny – ekologické produkty (zejména ovoce a zelenina) mají méně často zbytky syntetických pesticidů než konvenční produkty.(6) Biopotraviny obsahují mnohem nižší množství reziduí pesticidů ve srovnání s konvenčními produkty, nicméně i produkty ekologického zemědělství mohou být v malé míře zatíženy zbytkovým množstvím pesticidů z okolního prostředí (nemusí být tedy vždy „úplně čisté“).
  • Prostředí života – Pokuste se snížit expozici znečišťujícím látkám ve vzduchu, jako jsou kouř, smog a chemické výpary. Ne každý z nás má možnost si vždy vybrat, kde žije (např. venkov), ale správným větráním nebo klimatizací můžete přinejmenším snížit hromadění nečistot v domácnosti.
2. Podpořte funkci jater a ledvin správným jídelníčkem

Při posílení funkce jater se zaměřte na změnu skladby jídelníčku, omezte konzumaci alkoholu a dodržujte pitný režim. Velkou zátěží jsou jídla příliš tučná, mastná, smažená nebo grilovaná. Zařaďte do jídelníčku více zeleniny a přijímejte sacharidy s nízkým glykemickým indexem, které se tráví a vstřebávají do krve pomaleji (např. celozrnné obiloviny, ovesné vločky, brambory, luštěniny). Nezapomínejte ani na bílkoviny, vybírejte spíše lehce stravitelné druhy – ryby, drůbež, některé luštěniny (červená čočka). Pro správnou funkci ledvin je důležitá adekvátní hydratace. Dospělý člověk by měl optimálně vypít 1,5-2 l tekutin denně. Vhodná je pitná, kojenecká, případně slabě mineralizovaná voda. Příjem tekutin je individuální a závisí na vnějších podmínkách i aktuálním stavu organismu.

3. Zvyšte přirozené schopnosti těla vylučovat toxické látky

Vláknina, zejména rozpustná může podpořit detoxikační mechanismy těla přímo i nepřímo. Vláknina váže žluč a některé navázané toxiny, což usnadňuje jejich vylučování. Dále vláknina slouží jako „potrava“ pro bakterie v zažívacím traktu (střevní mikrobiom), z nichž některé vytvářejí mastné kyseliny s krátkým řetězcem a další metabolity, které působí na játra a ledviny a zvyšují jejich schopnost vylučovat toxické látky.(7)

Závěr

Krátkodobá detoxikační kúra v podobě pilulek, detox čajů, smoothies a jiných přípravků postrádá na významu, když je zcela evidentní, že by většině lidí prospěla spíše dlouhodobá úprava jídelníčku. Při trvalé změně stravovacích návyků sami zjistíte, že žádná „drastická“ očista organismu není vůbec nutná. Samozřejmostí by mělo být také dodržování ostatních zásad zdravého životního stylu –pravidelný pohyb (3-4x týdně, alespoň 30 minut), dodržování pitného režimu, omezení stresu, alkoholu, kouření a redukce případné nadváhy. Krátkodobý úbytek hmotnosti z „detoxů“ a krátkodobých očist může být sice výrazný, ale většina ztracených kil nepochází z tělesného tuku, ale nejčastěji z glykogenu a vody. Tyto kilogramy se vracejí po obnovení normálních stravovacích návyků. Je také nutné upozornit, že tyto očisty jsou zcela nevhodné pro těhotné a kojící ženy nebo pro osoby s jakoukoliv chronickou chorobou. Striktní omezení v příjmu stravy může být pro tělo výraznou zátěží a může dojít ke ztrátě důležitých živin, vitaminů a minerálů. Nedostatek energie i mikroprvků se pak projeví v únavě, vyčerpanosti a podrážděnosti, dochází k úbytku svalové tkáně, zhoršení kvality kůže a vlasů, poklesu imunity a dalším negativním důsledkům. Nevěřte proto všemu, co slibují triky prodejců „detox“ doplňků a spoléhejte na vyváženou pestrou stravu i pravidelný pohyb.

Autor článku
Mgr. Daniela Krčová
Nutriční specialistka

Citace článku: KRČOVÁ, Daniela. Jak na dítě, které nejí zeleninu? Poradíme.. In: NutriD poradna [online]. 18.11.2019. [vid. datum citování]. Dostupné z: http://www.nutridporadna.cz/2019/11/18/deti-zelenina/

Použité fotografie

https://pixabay.com/sk/photos/%C4%8Derven%C3%A1-repa-repa-zelenina-3490809/
https://pixabay.com/sk/photos/voda-ovocie-maliny-%C4%8Du%C4%8Doriedky-2232732/

Použité zdroje

1. Neuvonen, P. J., 1982. Clinical pharmacokinetics of oral activated charcoal in acute intoxications. Clinical Pharmacokinetics. 7(6), 465-489.
2. Makkapati, S., et al., 2018. „Green Smoothie Cleanse“ Causing Acute Oxalate Nephropathy. American Journal of Kidney Diseases. 71(2), 281-286.
3. Kesavarapu, K., et al., 2017. Yogi Detox Tea: A Potential Cause of Acute Liver Failure. Case Reports in Gastrointestinal Medicine. 3540756.
4. Nilsson, L. H., 1973. Liver glycogen content in man in the postabsorptive state. Scandinavian Journal of Clinical and Laboratory Investigation. 32(4), 317-323.
5. Fernández-Elías, V. E., et al., 2015. Ferna Relationship between muscle water and glycogen recovery after prolonged exercise in the heat in humans. European Journal of Applied Physiology. 115(9), 1919-1926.
6. Barański M., et al., 2014. Higher antioxidant and lower cadmium concentrations and lower incidence of pesticide residues in organically grown crops: a systematic literature review and meta-analyses. British Journal of Nutrition. 112(5), 794-811.
7. den Besten, G., et al., 2013. The role of short-chain fatty acids in the interplay between diet, gut microbiota, and host energy metabolism. Journal of Lipid Research. 54(9), 2325-2340.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *