POSILTE SVOU IMUNITU POMOCÍ LÉČIVÝCH HUB

  

Imunita je základem zdraví. Ne každému z nás ale vždy imunita pracuje na plné obrátky a podaří se tak udržet zdraví po celý rok. Určitě to znáte, jeden den jste naprosto fit a druhý den se vzbudíte s „knedlíkem“ v krku, pískavým hlasem a do večera jste zavaleni pod zásobou papírových kapesníků. Co udělat rychlé zvýšení imunity a prevenci v období prvních příznaků?

V poslední době vzrůstá zájem o novou skupinu přírodních látek – léčivé houby, které pocházejí ze zemí Dalekého Východu (Čína, Japonsko, Vietnam). Některé z nich (jako například Reishi) jsou již docela známé, jiné se zatím do povědomí veřejnosti zatím tolik nedostaly. Zatímco samotné houby mohou být konzumovány čerstvé, je nyní velký potenciál jejich použití také v práškové formě nebo extraktů, které představují pohodlný zdroj specificky účinných molekul prospívajících našemu zdraví. Tyto tzv. medicinální houby obsahují aktivní látky, které jsou ceněné především pro svůj imunostimulační účinek (podporují imunitu), přičemž hlavními účinnými látkami jsou glukany, jejichž role při stimulaci imunitních reakcí byla studována po několik desetiletí. Pojďme se seznámit s několika z nich a odhalit, jaké přírodní látky obsahují a čím nám mohou pomoci v péči o naše zdraví.

Cordyceps

Cordyceps sinesis (housenice čínská), je houba, která je už přes 2 000 let používána v Číně a Asii jako součást tradiční léčby při řadě potížích včetně některých typů rakoviny. Tato houba je svým způsobem cizopasník, který se vyskytuje především v horských oblastech Číny a Tibetu. Cordyceps obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují náš imunitní systém. Také působí protizánětlivě a protiinfekčně, a proto je cordyceps řazen mezi přírodní antibiotika. Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou, tak psychikou odolnost a řadí se tak mezi tzv. adaptogeny. Zajímavostí je také to, že v tradiční čínské medicíně se houstnice (cordyceps) používá jako afrodisiakum. Své využití má ale i mezi sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu a tím pomáhá rozšiřovat dýchací cesty. Často se používá cordyceps v kombinaci s ženšenem, čímž se zvyšují obranné a posilující účinky.

Shrnutí: Cordyceps má všestranné regenerační účinky a napomáhá posílit imunitu.

Jak se vyznat v kvalitě? U kvalitního Cordycepsu by mělo být doloženo množství/obsah polysacharidů – „čím více, tím lépe“. Pokud je v Cordycepsu nízký obsah této složky, je účinek doplňku slabý. Pokud je naopak obsah polysacharidů příliš vysoký, není zde pak prostor pro ostatní aktivní složky a Cordyceps ztrácí svůj širokospektrý účinek. Ideální množství polysacharidů v Cordycepsu je okolo 30-50 % polysacharidů.

Shiitake

Lentinus edodes, běžně známý jako „shiitake houba“ obsahuje bioaktivní polysacharidy a účinné látky, jako je p-D-glukan, heteroglukan, xylomannan, lentinan a eritadenin. Je také zdrojem vitamínů (B2, B12, D2) a vlákniny.(1) Shiitake posiluje celkovou obranyschopnost organismu a má protivirové účinky. Aktivní složky (glukany) mají imunostimulační, protiinfekční (ničí virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky. Obsažené látky v Shiitake pomáhají proti hypertenzi, hyperlipidémii a kardiovaskulárním komplikacím. Shiitake je také lapač volných radikálů a to znamená, že působí jako antioxidant.

Maitake

Maitake je houba rostoucí divoce v některých částech Japonska, Číny a Severní Ameriky. Maitake má pozitivní vliv na celkovou imunitu a obrovský potenciál pro uzdravení z již vzniklé nemoci. Velmi užitečná je v boji proti virovým onemocněním a chřipce, přičemž užívání vitamínu C zvyšuje přínosy Maitake. Může také poskytnout určitý přínos při léčbě hyperlipidémie, hypertenze a hepatitidy.(3) Houby Maitake jsou bohaté na antioxidanty, beta-glukany, vitamíny skupiny B a vitamín C, měď, draslík, minerální látky, aminokyseliny a vlákninu. Maitake zároveň neobsahuje cholesterol, žádný tuk a minimum sodíku.

Reishi

Houba Reishi je zvláště oblíbená ve východní medicíně. Má řadu potenciálních zdravotních výhod, včetně posílení imunitního systému a boje proti rakovině. Reishi, známá také jako Ganoderma lucidum a lingzhi, je houba, která roste v různých horkých a vlhkých místech v Asii (4). Za zdravotní účinky mohou látky obsažené uvnitř této houby, mezi které patří například polysacharidy, peptidoglykany a triterpenoidy (5). Některé studie ukázaly, že Reishi může ovlivnit aktivitu bílých krvinek, které jsou kritickými faktory našeho imunitního systému (6). Zvyšuje se aktivita zejména NK buněk (natural-killer), což jsou přirozené „zabíječské“ buňky bojující s infekcemi. Reishi dokáže zlepšit funkci lymfocytů, což pomáhá v boji proti infekci u sportovců vystavených stresovým podmínkám (7).

Reishi má ale i další potenciální výhody – patří mezi ně snížení únavy, deprese a zlepšení celkové kvality života. Studie zkoumala jeho účinky užívání Reishi u 132 lidí s neurastenie, špatně definovaného stavu spojeného s bolestmi, bolestmi, závratěmi, bolestmi hlavy a podrážděností (8). Vědci zjistili, že únava u účastníků studie se snížila a po 8 týdnech užívání doplňku se zlepšila i celková pohoda. Obdobné výsledky přinesla i další studie při užívání Reishi v podobě prášku po dobu 4 týdnů u pacientů s rakovinou prsu (9).

TIP: Hledáte doplňkový mix na podporu imunity? BeFit je unikátní produkt na českém trhu, který je zaměřený na povzbuzení imunitního systému člověka. Obsahuje medicinální čínské houby Reishi, Shiitake a Maitake s výrazným imunostimulačním účinkem, které jsou po řadu let užívány v tradiční medicíně, a rovněž Acai se s antioxidačními účinky.

BeFit mix na podporu imunity můžete zakoupit na našem oblíbeném e-shopu Botanic.cz.

Jak hodnotí produkt BeFit naše nutriční specialistka Mgr. Daniela Krčová?
„BeFit má výhodné složení čínských hub a je doplněn o Acai, který působí jako antioxidant a zároveň stimulant celého organismu Acai. S produktem mám dobré zkušenosti a pomáhá mi především v zimních měsících, kdy na nás z okolí působí nejen nepříznivé faktory z okolí (změny počasí a ovzduší), ale i stres (více práce před koncem roku, předvánoční shon). I já někdy podlehnu nachlazení nebo chřipce a BeFit je mi dobrým pomocníkem spolu se správnou výživou pro to, abych se postavila rychle na nohy a byla opět nabitá energií, a to jak v práci, tak ve sportu.“
Daniela Krčová
Nutriční specialistka, NutriD poradna
Autor článku
Mgr. Daniela Krčová
Nutriční specialistka

Citace článku: KRČOVÁ, Daniela. Potíže s imunitou? Zkuste medicinální houby.. In: NutriD poradna [online]. 4.12.2019. [vid. datum citování]. Dostupné z: http://www.nutridporadna.cz/2019/12/04/potize-s-imunitou-zkuste-medicinalni-houby/

Použité fotografie

https://pixabay.com/photos/baumschwamm-reishi-770056/
https://pixabay.com/photos/disease-the-common-cold-flu-4392163/
https://pixabay.com/photos/food-shiitake-mushrooms-dried-2990320/
https://botanic.cz/wareImages/befit—mix-na-podporu-imunity-018659_pd.jpg

Použitá literatura a zdroje

  1. Hobbs, C., 2000. Medicinal value of Lentinus edodes (Berk.) Sing. (Agaricomycetideae) – a literature review. International Journal of Medicinal Mushrooms. 2(90).
  2. Mohammad, A. R. et al., 2018. Lentinula edodes (shiitake mushroom): An assessment of in vitro anti-atherosclerotic bio-functionality. Saudi Journal of Biological Sciences. 25(8), 1515-1523.
  3. Mayell, M., 2001. Maitake extracts and their therapeutic potential. Alternative Medicine Review. 6(1), 48-60.
  4. Wachtel-Galor, S., et al., 2011. Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi): A Medicinal Mushroom. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis. Chapter 9. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
  5. Batra, P., 2013. Probing Lingzhi or Reishi medicinal mushroom Ganoderma lucidum (higher Basidiomycetes): a bitter mushroom with amazing health benefits. International Journal of Medicinal Mushrooms. 15(2), 127-143.
  6. Cheng, CH., et al., 2010. The effects of two different ganoderma species (Lingzhi) on gene expression in human monocytic THP-1 cells. Nutrition and Cancer. 62(5), 648-658.
  7. Zhang, Y., et al., 2008. Effect of Ganoderma lucidum capsules on T lymphocyte subsets in football players on „living high-training low“. British Journal of Sports Medicine. 42(10), 819-822.
  8. Tang, W. et al., 2005. A randomized, double-blind and placebo-controlled study of a Ganoderma lucidum polysaccharide extract in neurasthenia. Journal of Medicinal Food. 8(1), 53-58.
  9. Zhao, H., 2012. Spore Powder of Ganoderma lucidum Improves Cancer-Related Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Endocrine Therapy: A Pilot Clinical Trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2012:809614.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *