TRÁPÍ VÁS ÚNAVA? NAKOPNĚTE SE ŽENŠENEM!

 

Ženšen lze bez nadsázky považovat za jedno z nejcennějších tajemství čínské medicíny. Existuje několik druhů ženšenu, například ženšen korejský, ženšen sibiřský, ženšen pětilistý, nebo ženšen indický. Ten, o kterém se dnes budeme bavit je u nás nejrozšířenější a je jím ženšen pravý (Panax ginseng). Nejdůležitější částí ženšenu je kořen, který obsahuje látky prospívající našemu imunitnímu systému. Kořen se suší umělým teplem nebo na slunci a dále se zpracovává na přípravky určené pro doplnění stravy. Ženšen je mimořádně podceňovaný, zato vysoce účinný prostředek k navrácení ztracené vitality a zlepšení imunity. Ženšen posiluje fyzickou sílu, psychickou odolnost, imunitu, vitalitu, podporuje činnost orgánů (jater, ledvin, srdce a plic), napomáhá při relaxaci, regulaci krevního tlaku a hladiny krevního cholesterolu, zvyšuje schopnost soustředit se a učit se. Pokud je ženšen užíván dlouhodobě, podporuje dlouhověkost (samozřejmě v kombinaci s dodržováním ostatních zásad zdravé životosprávy).

Účinky ženšenu

Ženšen jako adaptogen

Adaptogeny jsou rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Tím snižují tělesnou únavu, redukují pocity úzkozti, pomáhají předcházet různým zraněním a zlepšují schopnost odolávat změnám podmínek, a to vnějších i vnitřních (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim). Ženšen výrazně pomáhá zvládat nadměrnou fyzickou i psychickou zátěž. Pokud trpíte chronickou únavou nebo stresem, může být pro vás ženšen skvělým pomocníkem. To potvrzuje také mnoho odborných vědeckých studií, které ukazují na to, že suplementace ženšenem je spojena s lepším překonáním chronické a dlouhodobé únavy z vyčerpání. Prokázán byl také jeho účinek v prevenci stresu, ne jen ve snižování už vzniklé stresové zátěže.

Imunitní systém

Ženšen příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu a vede ke zlepšení odolnosti vůči infekčním bakteriím. Ženšen obsahuje tzv. panaxosidy a ginsenosidy. Panaxosidy jsou účinné saponiny typické pro rod ženšen, ginsenosidy jsou podmnožinou panaxosidů. Panaxosidy pronikají do krevního oběhu, do mozku a buněk, kde působí především v jádře změnou genové exprese. Panaxosidy ovlivňují množství genů, jako jsou například regulátory zánětu a syntézy oxidu dusnatého (NO), čímž mohou působit i proti zánětům. Panaxosidy se kromě rodu Panax nenachází téměř nikde jinde a každý typ panaxosidů vykazuje různé účinky na organismus.

Vysoký krevní tlak

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem (hypertenzí) nebo máte krevní tlak na hraničních hodnotách, užívání ženšenu vám může v kombinaci se zdravou životosprávou a jídelníčkem pomoci. Ginsenosid Rg3 silně uvolňuje cévy a snižuje krevní tlak, ginsenosidy Rb1 a Rd navíc chrání cévy před aterosklerózou.

Hledáte kvalitní ženšen v jednoduchých kapslích na podporu svého zdraví a imunity? Vyzkoušejte extrakt ženšenu pravého!

S tímto přípravkem máme mnoho dobrých vlastních zkušeností. Sami jej můžete vyzkoušet z námi ověřeného a oblíbeného e-shopu Botanic.cz.

Kontraindikace užívání ženšenu

Ženšen není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Ženšen může narušovat správný embryonální vývoj dítěte, protože jeho aktivní látky zasahují do vývoje zárodku. Nejrizikovější je jeho užívání během prvních 3 měsících těhotenství, o dalším užívání je vhodné se poradit se svým lékařem. Negativní účinky při používání ženšenu se mohou dostavit i při kombinaci s některými léky, například s léky proti srážlivosti krve (warfarin).

Kde lze sehnat ženšen?

Ženšen můžete dnes zakoupit téměř všude, a to jak v kamenné lékárně, tak i na internetových e-shopech nebo v prodejnách se zaměřením na zdravé potraviny, doplňky výživy a podobné produkty. Sortiment je široký, a to nejen co se týká výběru jednotlivých produktů, ale i různých značek, výrobců a samozřejmě i druhů ženšenu. Při výběru ženšenu je potřeba sledovat množství účinné látky a dát si pozor na zemi původu. Obzvlášť opatrní buďte při výběru ženšenu, pokud jsou nabízeny v rámci prodeje lékáren a ptejte se na složení či původ. U všech produktů ženšenu není tedy klíčová otázka kde zakoupit, ale jak vybrat kvalitní přípravek. My máme například velmi dobré zkušenosti s ženšenem od Botanic.cz.

Použité zdroje
  1. Seungyeop, L a R. Dong-Kwon, 2017. Effects of ginseng on stress-related depression, anxiety, and the hypothalamic–pituitary–adrenal axis. Journal of Ginseng Research. 41(4), 589–594. 
  2. Kim, H. J. et al., 2013. A comprehensive review of the therapeutic and pharmacological effects of ginseng and ginsenosides in central nervous system. Journal of Ginseng Research. 37(1), 8–29. 
  3. Soowon, K. a M. Hyeyoung, 2012. Ginseng, the ‚immunity boost‘: The effects of Panax ginseng on immune system. Journal of Ginseng Research. 36(4), 354–368.
  4. Rokot, N. T. et al., 2016. A role of ginseng and its constituents in the treatment of central nervous system disorders. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2016: 2614742.
  5. Sergiy, O. a O. Seikwan, 2013. Actoprotective effect of ginseng: improving mental and physical performance. Journal of Ginseng Research. 37(2), 144–166.
  6. Arring, N. M. et al., 2018. Ginseng as a treatment for fatigue: a systematic review. Journal of Alternative and Complementary Medicine. 24(7), 624-633. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *